Bursztyn nieodłącznie kojarzy się z morzem i spacerami po plaży. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę z tego, że bursztyn oprócz walorów wizualnych, ma również właściwości lecznicze. Zacznijmy jednak od podstaw.
Bursztyn to skamieniała przez tysiące lat żywica drzew. Fachowcy zaliczają bursztyn do palnych skał osadowych, tak zwanych kaustobiolitów. Bursztyn ze względu na swój wygląd i wartość nazywany jest złotem północy, ale można go znaleźć nie tylko w Bałtyku. Najróżniejsze odmiany bursztynu można spotkać w morzach całego świata. Mimo to, najczęściej występuje na półkuli północnej, oraz w naszym Morzu Bałtyckim. Naukową nazwą naszego bursztynu bałtyckiego jest sukcynit.
O leczniczych właściwościach bursztynu, co ciekawe, wiadomo już od dawna, jednak świadomość na ten temat nadal jest bardzo uboga. Możliwe, że przyczyną takiej niewielkiej popularności leczniczych właściwości bursztynu jest fakt, że do końca nie jest wiadome, skąd te właściwości się biorę. Odkryto jedynie, że kamień ten wydziela ujemne jony, które dobroczynnie wpływają na organizm. Ponadto bursztyn zawiera substancje czynne, zwane sukcoabietyninami. Mimo tego, że sposób działania bursztynu nie jest do końca znany, wiadomo, że ma on właściwości bakteriobójcze, przeciwgorączkowe i przeciwbólowe.