Z wiatrówki można strzelać śrutem różnego rodzaju i różnej budowy

Obowiązująca 1 stycznia 2004 ustawa

Każdy, kto chciałby zacząć strzelać z wiatrówki, ma wątpliwości, czy jest to legalne zajęcie i nie narazi go na problemy z prawem. Obowiązująca od 1 stycznia 2004 roku ustawa o broni i amunicji stanowi, że można używać wiatrówki (zarówno gładkolufowej, jak i gwintowanej) bez zezwolenia, jeśli sprzęt wystrzeliwuje pocisk z energią nie przekraczającą 17 dżuli. Wystarczy być pełnoletnim i można bez przeszkód używać takiej wiatrówki na swojej posesji, działce, podczas różnych festynów, zabaw.

Żeby jednak uniknąć ewentualnych nieprzyjemności i problemów podczas kontroli, należy zawsze podczas korzystania ze sprzętu mieć przy sobie dokument świadczący, że wiatrówki są słabsze niż 17 dżuli. Może to być faktura, dowód zakupu, zaświadczenie ze sklepu.

Początkiem strzelania lesie należałoby upewnić

Podczas zabawy należy stworzyć odpowiednie warunki bezpieczeństwa, wykluczyć wszelkie ryzyko związane z utratą zdrowia lub życia. Przed rozpoczęciem strzelania w lesie powinno się upewnić, czy nikogo nie ma w promieniu kilkuset metrów. Najlepiej, gdyby teren był obstawiony innymi osobami informującymi innych użytkowników lasu o zagrożeniu.

Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa jest konieczne, gdyż wiatrówki mają dużą moc, nawet jeśli nie przekracza ona 17 dżuli.

Typów amunicji wiatrówek

Wiatrówki jako naboi używają wykonanych z ołowiu (choć występuje też śrut będący stopem innych metali, np. stali). Istnieje wiele rodzajów amunicji do wiatrówek, które wyróżnia się ze względu na materiał, z jakiego zrobiono nabój, lotkę i główkę (płaski, zaokrąglony, spiczasty).

Copyright