Ta dieta ma swoich zdecydowanych zwolenników, ale ma i przeciwników, którzy uważają, że zbyt wysokie spożycie tłuszczów przyczynia się do wzrostu złego cholesterolu. Dieta Kwaśniewskiego, bo o niej mowa, zwana jest również dietą optymalną jest dość wygodna w stosowaniu, bo nie wymaga leczenia kalorii. Nie trzeba również ograniczać spożywania posiłków.
Przede wszystkim jest to dieta bogata w tłuszcze. Stosując ją jemy bigos, kiełbasę, kotlety schabowe czy golonkę, a więc to wszystko co większość diet absolutnie wyklucza z jadłospisu. Trzeba jednak pamiętać o podstawowej zasadzie: na każdy gram białka przypadać mają 3 gramy tłuszczu i 0,5 grama węglowodanów. Należy przyjmować 3 posiłki dziennie. Twórca diety, dr Jan Kwaśniewski wyszedł z założenia, że jeśli tłuszcze są spożywane osobno to szybciej są spalane. Jeśli natomiast spożywamy tłuszcze w towarzystwie węglowodanów to organizm w pierwszej kolejności zajmuje się trawieniem węglowodanów, tłuszcze zaś są magazynowane.
Kwaśniewski zaleca spożywanie takich pokarmów jak: wszystkie sery, jaja (powyżej 4 na dobę), podroby, tłuste rosoły, każde mięso, wędliny, ryby, drób (szczególnie tłuste gęsi oraz kaczki), masło, smalec, słonina, mleko pełne i tłuste, tłusta śmietana, jarzyny i grzyby. W diecie tej zakazane są słodycze, ryż, kasze, pieczywo, cukier, makarony, budyń, fasola, owoce.
Choć odchudzanie tą metodą wydaje się kontrowersyjne znane są liczne przykłady skuteczności tej diety. Kwaśniewski podkreśla również walory zdrowotne tej diety.