Otyłość jest chorobą cywilizacyjną, czyli wywołaną skutkami postępu technologicznego, przez które ruszamy się mniej niż wcześniej, spalając mniej kalorii. Dzisiaj samochód ma 54,7 proc. gospodarstw domowych, czyli co druga rodzina. Dawniej krótsze odległości pokonywaliśmy rowerem, pieszo. Dzisiaj nawet do pobliskiego sklepu udajemy się autem.
Zmieniła się również nasza dieta. Spożywamy mniej witamin, błonnika. Wielu ludzi żywi się tzw. śmieciowym jedzeniem, czyli w barach szybkiej obsługi typu fast food, gdzie potrawy przygotowuje się z użyciem dużej ilości tłuszczu zwierzęcego i wielonasyconych kwasów tłuszczowych (najbardziej szkodliwa odmiana tłuszczów).
Ponadto otyłość mogą wywołać czynniki psychologiczne, farmakologiczne, środowiskowe (związane z cywilizacyjnymi), biologiczne i genetyczne.
Jeśli chodzi o przyczyny natury biologicznej, należy wymienić zaburzenia endokrynologiczne:
Na wadze możemy przybrać w razie uszkodzenia (nowotwór albo stan zapalny) podwzgórza oraz jego jąder brzuszno-przyśrodkowych. Jednym z objawów jest nadmierny wzrost apetytu oraz zaburzenia układu autonomicznego, przez co mózg nie odbiera sygnałów o tym, że jesteśmy syci (możemy stale odczuwać głód, mimo że obiektywnie jesteśmy najedzeni). W takim przypadku konieczne jest odchudzanie, terapia hormonalna albo operacja.